Makaleler » Haber » Inr değeri nedir? Inr ölçümü neden çok önemlidir?

Inr değeri nedir? Inr ölçümü neden çok önemlidir?

Inr değeri nedir? Inr kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Inr ölçümü neden çok önemlidir?


İnsan vücudunda kanın pıhtılaşma zamanı, sürdürülebilir sağlık için son derece önemlidir. INR testi kanın pıhtılaşma süresini raporlayan bir testtir. INR testi sağlığımız için en önemli testlerin başında yer almaktadır. Düşüklüğü veya yüksekliği ciddi sağlık sorunlarını da birlikte getirebilir.

Peki INR nedir? INR sonucu kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği neden olur ve semptomları nelerdir? 

Her insanın vücudunda kan pıhtılaşması mutlaka olur. Kanın pıhtılaşma süresini ise INR testleri belirler. Bazı ciddi hastalıkların önlenmesi bakımından kanın pıhtılaşma zamanı kritik önem taşımaktadır.

INR testi nedir?

Kanın pıhtılaşma zamanını ölçen testler INR ölçüm testi olarak adlandırılmaktadır. Bu testler kan sulandırıcı ilaç tedavileri dönemlerinde gereklilik gösterir. Komadin gibi kan sulandırıcı ilaçları  kullanan kişilerde ise genellikle periyodik izleme yapılır. Bu izlem hematoloji alanında ya da hasta ya da yakınları tarafından evde güvenilir araçlarla yapılmaktadır.

Hastalara kanı sulandıran (antiagregan) ilaçların verilmesinin nedeni pıhtı oluşumu riskini en aza indirmektir. INR ölçümü ise bu durumu gözlemlemek maksadıyla yapılır. Hastada kanama oluşmaması için pıhtılaşma şarttır. Fakat bu pıhtılaşmanın belirli bir oranda tutulması son derece kritiktir.

İdeal INR değeri kaçtır?

Hastalara genellikle kalp krizi riski veya felç geçirme riski bulunduğu durumlarda kan sulandırıcı ilaç verilmektedir. Bu durumlarda bu ilaçların takibi amacıyla INR testi yapılmaktadır. INR oranları her hastalığa göre değişkenlik gösterebilir. Fakat ortalama INR testinin normal değerleri 0.8 ile 1.1 aralığındadır. Eğer hasta kan sulandırıcı ilaç içiyor ise bu oran 2.0 ile 3.0 aralığında olmalıdır. Fakat bazı durumlarda INR testi bu değerlerin üstünde veya altında çıkabilir. Bunun pek çok sebebi bulunmaktadır.

INR yüksekliği nedenleri

INR testinde normal değerlerin yüksek çıkması pıhtılaşmanın yavaş olduğunu göstermektedir. Bu durumda hastada iç kanama riski bulunur. İç kanama yaşayan kişilerde genellikle INR testi yüksek çıkmaktadır. Risk değer yükseldikçe artmaktadır. INR testinin yüksek çıkmasının genetik faktörlere bağlı olduğu söylenmektedir. Genetik faktörler dışında testin yüksek çıkma nedenleri şunlardır:

- K vitamini eksikliği

- Kan kaybı yaşanması

- Vücutta protein eksikliği

- Kan kanseri hastalığı

- Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin yanlış kullanması

INR testinin yüksek çıkması bu nedenlere bağlı olmaktadır. Hastaların kan kaybı yaşaması, protein eksikliği, K vitamininin az olması ve kan sulandırıcı ilaçların kullanılması INR değerlerinde yükselmeye sebep olmaktadır.

 

Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar bu ilaçları doktor kontrolünde kullanmaktadır. Bu sebeple kan sulandırıcı kullanan hastalara yapılan INR testi değerleri diğer kişilere göre daha fazla çıkmaktadır. Bu nedenle bu ilaçları kullanan kişilerin INR testi normal değerleri biraz daha yüksektir.

INR düşüklüğü nedenleri

INR değerinin belli bir aralığı bulunur. Bu aralığın altında çıkması INR düşüklüğü meydana gelmektedir. Bu durumda kan fazla pıhtılaşır ve emboli adı verilen pıhtılar oluşur. Emboli oluşması kolon kanserine ve pankreas kanserine sebep olmaktadır. Bazı durumlarda hastaların enfeksiyon kapması INR değerinin düşük çıkmasına da sebep olabilmektedir. Hastaların kullandıkları doğum kontrol hapları ve K vitaminin aşırı dozda olması INR testinin değerlerinin düşük çıkmasına sebebiyet vermektedir.

 

K vitamini çok fazla alan ve K vitamini besinlerini fazla tüketen kişilerde bu test oranı düşük çıkmaktadır. Ayrıca kılcal damarlardaki aşırı pıhtılaşma da INR testinde değer düşüklüğüne neden olmaktadır.

K vitamini düşüklüğünün birçok nedeni olabilir. INR testinde değerin düşük çıkması vücutta pıhtılaşmanın fazla olduğunu gösterir. Bu durumda da hastaların damarlarında oluşan kan pıhtısı oldukça tehlikeli bir durumdur. Emboli adı verilen bu durum hastaların sağlığı açısından dikkate alınması gerekir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı