Makaleler » Haber » Trakeostomili Hastalarda Bakım Hizmeti Nasıl Olmalıdır?

Trakeostomili Hastalarda Bakım Hizmeti Nasıl Olmalıdır?

Trakeostomili Hastalarda Bakım Hizmeti Nasıl Olmalıdır? Trakeostomili hastaların  bakımı, hasta hijyeni açısından çok önemlidir.Gırtlakta trakeostomi açılan alan açık yara olduğundan temiz tutulmalı kızarıklık, akıntı, koku varlığı bakımlarından iyi değe


Trakeostomili Hastalarda Bakım Hizmeti Nasıl Olmalıdır ?

Solunum yetmezliği sebebiyle nefes alışverişini kolaylaştırmak için gırtlakta, soluk borusunda delik açılması ve içine kanül yerleştirilmesi işlemine Trakeostomi adı verilir. Bu hastaların hasteneden taburculuğunda, hasta yakınlarının ve bakım hizmeti verenlerin  trakeostomili hasta bakımı hakkında bilgi almaları şarttır.

Trakeostomili hastaların  bakımı, hasta hijyeni açısından çok önemlidir.Gırtlakta trakeostomi açılan alan açık yara olduğundan temiz tutulmalı kızarıklık, akıntı, koku varlığı bakımlarından iyi değerlendirilmeli gerekirse antiseptik bakım destekleyiciler ile gazlıbez yardımıyla bakımı yapılmalıdır. Trakeostomi borusu boyun bağı gazlıbez veya sabitleyici orjinal Trakeostomi ürünleri ile boyuna sabitlenmelidir.

Trakeostomi kanüllerini genellikle balonu ,(kaf) vardır. Bu, iç balonu dışarıdaki baloncuğa bağlayan ince bir hortum mevcuttur. Dış baloncuk basıncı iç balon hakkında referans sağlar. Bu dış baloncuğun kulak memesi kıvamında olması şarttır. Balon aracaılığı ile solunum cihazının verdiği hava ağız ve burundan kaçmadan direkt akciğerlere gönderilir.

Balon ayrıca yutma fonksiyonu bozulmuş hastada tükrük ve ağız içi salgıların akciğere kaçarak enfetkte olmasını engeller.

24 saatte bir kere baloncuğun şişkinliği kontrol edilmelidir.Yutma fonksiyonu olan hava yolunu koruyup tükürüklerini yutan , solunum cihazına bağlanmayan hastada , hekim veya sağlık personeli denetiminde gerekirse balon indirilebilinir.

Hastanın akciğerinde biriken balgamları temizlemek adına aspiratör denilen özel bir vakum cihazı kullanılır, ucuna takılan ince hortum (aspirasyon sondası) vasıtası ile balgamlar kanülün içinden ilerletirek bronşlar ve akciğerin içinden temizlenir.

Aspirasyon sondası ile 12-15 cm kadar içeri girebilir, ancak balgamları temizleme işlemi en fazla 15 sn sürmelidir.Değişik kalınlıkta aspirasyon sondaları kullanılır mevcut kanülün iç çapının yarısından daha kalın sondalar kullanılmamalıdır.

Hastanın balgam yoğunluğuna göre değişmekle birlikte , balgamları günde en az 6-7 kere temizlenmelidir.

Best Way Of Tracheostomy Care At Home | Tracheostomy Care

Trakeostomili hastaya oksijen vermek için t-tüp (easy breath) isimli aparat kullanılır, Kirlenirse hemen, kirlenmez ise 24 saate bir kere değiştirilmelidir. Bu parça ile hasta nemlendirilmiş oksijen desteği alır.

Trakeostomi kanülünün ucuna uzatma parçası bağlanır ve balgam ile kirlendiğinde hemen değiştirilmeli temiz kalırsa da 4-5 günde 1 değiştirilmesi önerilir.

Bu hastalarda solunum makinesi ile verilen hava nemli olmayacağından uzatma parçasının arkasına nem tutucu filtre konmalı ve kirlenirse hemen kirlenmez ise 48 saate 1 kere değiştirilmelidir.

Solunum cihazını mikroplardan korumak için cihazla solunum devresi arasına antibakteriyel filtre yerleştirlip 2 günde 1 değiştirilmelidir.Trakeostomi kanülünü solunum cihazına bağlayan plastik hortumlar(ventilatör devresi) ise kirlenmedikleri sürece ayda 1 değişmelidir.

Kanül değişimi için ayda 1 hastaneye başvurmalı ve doktorlar tarafından değiştilmelidir. İç kanülü olan trakeostomi kanülleri ise 3 ayda 1 değiştirilmelidir.

Bay Area In Home Care - Tracheostomy Care | Care Indeed

İç kanül hergün çıkarılarak su ve sabunla temizlenip tekrar takılmalıdır. Solunum Cihazının bakımları üretici firmanın direktifleri doğrultusunda yaptırmak gerekmektedir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı