Makaleler » Haber » Trakeostomili Hastalar Nasıl Konuşur?

Trakeostomili Hastalar Nasıl Konuşur?

Trakeaol stoma işleminden önce eğer hasta deliksiz ve kaflı Trakeostomi tüpü  kullanacaksa hastanın konuşması problemli olacağı için bu durum hasta ve yakınlarına açıkça belirtilmelidir. İşlem sonrası ses tellerinden hava geçişi olmayacak hasta iletişim n


Trakeaol stoma işleminden önce eğer hasta deliksiz ve kaflı Trakeostomi tüpü  kullanacaksa hastanın konuşması problemli olacağı için bu durum hasta ve yakınlarına açıkça belirtilmelidir. İşlem sonrası ses tellerinden hava geçişi olmayacak hasta iletişim noktasında problem yaşayacaktır. İleri seviyede hastalığa sahip hastaların kendilerini ifade edebilmeleri son derece önemlidir.

Swallowing and patients on mechanical ventilation: Something to chew on -  Dysphagia Cafe

Bu profildeki hastalar, trakeostomi sonrası ihtiyaçlarını konuşarak anlatamazlar. Hasta bakım personeli ve hasta yakınları bu durumunun farkında olmalı ve bunları dikkate almalıdır.

Speech Cannula ® | Pulmodyne

Hasta konuşamadığı için sözsüz iletişim kurmak önemlidir. Bazı hastalarla yazarak iletişim kurmak da mümkündür. Delikli bir Trakeostomi tüpü veya konuşma kanülü hasta iletişimini son derece kolaylaştırır. Altenatif olarak konuşma valfi de kullanılabilir. Bazı valfler ventilatöre bağlı hastalar için daha uygun olabilir. 

Speaking Valve Use During Mechanical Ventilation: More than Just for  Communication and Swallowing - Passy-Muir

Bunlar basit aparatlar olmasına rağmen çok iyi kalitede konuşma imkanı sağlar.

 Önemli Bilgi: balonlu tüplerle birlikte konuşma valfi kullanmak için üretici firmanın talimatlarına uymak zorunludur. Aksi halde hava yolunun kapatılmasına ve boğulmaya neden olabilir. Balonlu tüp ile birlikte konuşma valfi uygulaması sadece doktor ile birlikte yapılmalıdır. Bazı durumlarda ventilasyon ayarlarının değiştirilmesi gerekebilir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı